שימוע כן או לא

ייעוץ עסקי, יועץ עסקי

שימוע כן או לא?

השתתפתי השבוע בתוכנית הרדיו של יניב שוורצמן ודנו בנושא האם תהליך השימוע נכון ואופטימלי. ככלל פיטורין זהו הליך לא פשוט. יש בו תחושות של עלבון, השפלה, חוסר אונים ועוד. התחושות הללו הן של שני הצדדים – המפטר והמפוטר. אז נשאלת השאלה האם לעשות שימוע?

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

האם לעשות שימוע? כוונת הליך השימוע היא נכונה ובאה מהכיוון שיש לבחון בכובד ראש את הליך הפיטורין, האם הוא נכון, האם הוא אובייקטיבי ושקוף, האם יש כאן מניעים אישיים ועוד. לא אחת הקשבה לעובד המועמד לפיטורין יכולה ועשויה לשנות את ההחלטה.

יש גם הבדל גדול בין סוגי המעבידים השונים – גדולים ,קטנים,משפחתיים, פרטיים , ציבוריים, ממשלתיים, מסודרים, מבורדקים ועוד. אופי האירגון משפיע בהכרח על צורת ומהות תהליך השימוע. בארגון קטן ומשפחתי לא בטוח שמודעים לצורך וחובה לנהל תהליך ובהרבה מקריים תהליך הפיטורין יהיה מעכשיו לעכשיו. תעשיות

מסוימות מסיימות יחסי עובד מעביד אפילו באמצעים אינטרנטים ומפטרים באמצעות מסרון. בארגונים גדולים ומסודרים לא אחת תהליך השימוע הוא למראית עין.

ההחלטה התקבלה אך לא מבשרים אותה ותהליך השימוע הוא פורמאלי לחלוטין. סביר להניח שבאירגונים כאלה יש גם תהליכי הערכת עובד ונוהלו שיחות מקדימות עם העובד על תפקדו כך שהוא מודע שהוא עלול להיות מפוטר ועושים את התהליך כי חייבים.  אפשרות אחרת היא שארגונים נכנסים לתהליכי הבראה שפירושם פיטורים של קבוצות עובדים.  במקרים אלה לרוב יוכנו רשימות של מפוטרים ועורכים תהליכי שימוע כי חייבים אבל התהליך הוא פיקציה כדי שבבתי משפט ניתן יהיה להוכיח שנערך תהליך תקין.

בתפקידיי הרבים נחשפתי להרבה סיטואציות שחייבו פיטורים ולא זכור לי שתהליך שימוע גרם לשינוי בהחלטות. הליך השימוע שייך ברוב המקרים למשל שהדרך לגן עדן רצופה במכשולים רבים. למיטב הערכתי וניסיוני חייבים לבצע שינוי מהותי במנגנון שנקרא ״שימוע״.

כמנטור, יועץ עסקי ומאמן אישי בשיטת סאטיה נוכל לעבוד על היכרות עצמית וטרנספורמציה שיכינו אתכם להתמודד עם סיטואציות שונות .

גם עסקים שזקוקים לעבור תהליכים של התייעלות הכרוכים בפיטורים יכולים לפנות לקבלת יעוץ עסקי.
כבעל ניסיון ניהולי בחברות וארגונים גדולים בטוחני שאוכל לסייע לך.

המטרה המשותפת במהלך עבודתינו הינה לחדד ולשפר תהליכים אנליטיים עסקיים בארגון/בעסק תוך שימוש בכלים שרכשתי במהלך השנים.

בוררות עסקית

ניתוח ואבחון נושאים מורכבים תוך התבססות על היושרה, ההגינות והאובייקטיביות שלי,  בשילוב יכולות משא ומתן והניסיון הניהולי הרב בתחומים מגוונים

מנטורינג אישי

בתהליך זה נגדיר את המטרה העיקרית והמטרות הנלוות, נכין תוכנית ברורה ומוגדרת שתוביל ליעד. מנטורינג ואימון אישי הוא תהליך ממוקד שעיקרו מתבסס על מעשים.

אימון סאטיה

שיטת סאטיה הינה שיטה של אימון אישי שבו המתאמן לומד להכיר את עצמו ואת מערכות היחסים שלו. שיטה זו מעמידה במרכז את האמירה ״יחסים לפני תוצאות״.

פוסטים אחרונים וטיפים לבעלי עסקים

אימון אישי – הערכות לסיום תקופת הקורונה

אנחנו חשים וחלקינו אף מתנהגים כאילו מגיפת הקורונה חלפה. לצערי, זה יקח עוד מספר חודשים בודדים לאחר שחלק ניכר מהאוכלוסיה ייחוסן כנגד הנגיף. לאורך השנה האחרונה התמודדנו עם אבטלה, חל”ת, התמוטטות וצימצום עסקים. סדר היום השתנה, דרך הפעולה גם השתנתה, הזום תפס את סדר היום כמעט בכל תחום. הזום הפך לאמצעי התקשורת הפופולרי עם העבודה, חברים ,משפחה ,סבא וסבתא ועוד.

קרא עוד »