קבלת החלטות

ייעוץ עסקי, יועץ עסקי

קבלת החלטות

לאחרונה פנתה אלי לקוחה אשר מתקשה בקבלת החלטות ומתלבטת לגבי הצעה להשקעה שקיבלה מאבא של חברה שלה להקים קונדיטוריה ולעבוד בתור שותפה. הלקוחה מאד מוכשרת ויודעת היטב את מלאכת האפיה ואפילו מוכרת לא רע לחברים ומכרים, כשקיבלה את ההצעה החלה לחשוש מהשינוי הנדרש וביקשה זמן לחשוב על זה.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

ה״משקיע״ מיד התחיל להפעיל עליה לחץ ולהגיד לה שהיא מפספסת וחבל לה, מבחינת הלב היא נטתה להסכים להצעה ואפילו קיבלה מספר עצות שאינן באות מהעולם העסקי, אלא יותר מה"עולם האקדמי" ורובן אמרו לה לפעול על פי תחושות הבטן ואינטואיציה וללכת על זה, אך הצעות אלה לא כללו מחשבה מתוך שיקולים עסקיים.

הזדמנות עסקית, הצעה עסקית

על מנת למזער סיכונים ריכזתי עבורכם מספר עצות שאתם חייבים ליישם כשאתם מקבלים הצעה עסקית:

1. לא לבצע השקעה תחת לחץ. לבחון את הצעת ההשקעה בצורה אובייקטיבית ושקולה.

2. לשאול את עצמכם ולבחון את הסוגיה האם אתם מוכנים לעבור מסטטוס של שכיר/ה לעצמאי/ת במלוא מובן המילה. מדובר על שינוי מאוד משמעותי בחיים, גם בצד המעשי (שעות עבודה וכדומה, וגם בצד הפיננסי)

3. לא לפסול כלום לפני שבודקים!! הדבר הראשון זה לבצע בדיקת נאותות על זהות המשקיע. זה לא מספיק שהמשקיע הוא אבא של חברה. יש לבדוק מי האיש? מה הרקע שלו? האם עשה עסקים עם אחרים ואיך הוא היה כשותף? האם הוא אמין? האם היה פעם לקוח מוגבל בבנק? ועוד שאלות. אנו חיים בעולם של מערכות פתוחות שניתן לשאוב מידע על כל אדם.

4. לבדוק ולחשוב מהם התנאים העסקיים שאתם רוצים לבקש? לפי הפנייה היה ברור שהוא מביא את הכסף והלקוחה את הכשרון, היכולת המקצועית ו"העבודה". איך זה יתנהל בפועל? מי יהיה בעל השליטה? איך החלטות מתקבלות?

5. איך העסק יתופעל? כמה שעות יפעל העסק? כמה עובדים צריך? בקיצור יש לבנות תוכנית עיסקית למיזם.

כמי שהכין ועבד עם הרבה תוכניות עסקיות ושימש מנטור חשוב לציין שיש לקחת איש מקצוע שייסע בבניית תוכנית עיסקית. תוכנית זו תהפוך לתורה של העסק שמידי פעם יהיה חשוב לעדכן אותה למציאות.

6. אתם לא מפספסים שום הזדמנות שאתם לא סגורים עליה ולא בטוחים בה, שיקול דעת מצביע על יכולת מקצועית. יש עוד משקיעים, ובמידה ויש לכם כשרון – הצעות נוספות יגיעו! אל תהיו פזיזים ואל תמהרו כי זה לא יעבוד לטובתכם. במקרה של הלקוח, לא היה לי ספק שהמשקיע לחוץ כי הוא מבין שיהיו לה אלטרנטיבות נוספות.

7. יש לכרות הסכם שותפות ברור שמקיף את כל ההבנות העיסקיות והתיפעוליות שלכם. רצוי לשכור שירותי עו"ד שילווה את התהליך.

בהצלחה!

פוסטים אחרונים וטיפים לבעלי עסקים

האם לעשות שימוע?

שימוע כן או לא שימוע כן או לא? השתתפתי השבוע בתוכנית הרדיו של יניב שוורצמן ודנו בנושא האם תהליך השימוע נכון ואופטימלי. ככלל פיטורין זהו הליך

קרא עוד »
שינוי בחיים, אימון אישי, אימון מקצועי, ייעוץ מקצועי

בעל עסק, האם המנכל שלך משקר?

בעל עסק, יש לך מנהל והוא משקר, מה עושים? במסגרת תפקידי הניהול שלי נתקלתי במנהלים שמשקרים במצבים שונים. האם זו נורמה ודרך התנהלות מקובלת? הכרחית?

קרא עוד »
No Thoughts on קבלת החלטות

    השאר תגובה

    כתובת המייל תישאר חסויה
    כתובת המייל תישאר חסויה