שינוי תפקידים בארגון

ייעוץ עסקי, יועץ עסקי

שינוי תפקידים בארגון

בהמשך למאמר “למה להשתמש ביועץ עסקי” שינוי תפקידים בארגון וההתקדמות בקריירה ובמעלה התפקידים טבעית, אנושית וכל אדם שואף לכך, תפקיד סמנכל כספים (CFO) הינו מרכזי בכל ארגון ואירגון. סמנכל הכספים אחראי על הפעילות הפיננסית של האירגון ועל הדוחות הכספיים, והוא משמש שומר סף שלא אחת הופך למטרה המרכזית לביקורת ולשיגור חיצים של הרבה נושאי תפקיד. אני מניח שמשפטים כמו ״סופר אפונים״, ״רואה רק דרך החור של הגרוש״, ״לא מבין את צרכי השיווק״ ועוד מוכרים לכולם.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

תחום נוסף בו המנכ”ל החדש חייב לטפל הוא בנייה או חידוש האסטרטגיה של הארגון. על המנכל להיות גורם מרכזי בתהליך, להוביל אותו, ולהטביע את חותמו האישי. במקביל עליו להבין את תחום השיווק ולהגיע עם ראש פתוח לדיונים והחלטות בנושאים שיווקיים. האסטרטגיה היא למעשה שילוב של כל התחומים והנושאים השונים של הארגון. סמנכל כספים נמצא לא אחת בניגוד לאיש השיווק והמכירות. במעבר לתפקיד המנכל, הוא צריך להשתחרר מנקודת הסתכלות זו ולעורר הבנה וביטחון בקרב אנשי הארגון שאינם מגיעים מתחום הכספים. ברגע שהמנכל ידע להכיל ולהבין זאת הוא יהפוך לגורם המשפיע והמוביל, כי הוא יהיה למעשה כמעט האדם היחיד בארגון עם הסינתזה הרב תחומית והיכולת המולטי דיציפלינרית. ברגע שהוא יעשה זאת הוא הופך להיות המנהיג הבלתי מעורער של הארגון. זה מחייב המון בגרות אישית, ניהולית ומקצועית.

סמנכל הכספים מבצע תפקיד רגיש, ולמעשה הוא מכיר, שולט, ומעורב בכל התהליכים של האירגון, היות ובסופו של דבר הכל כרוך בביצוע תשלום כלשהו, תקציב, התחיבות ועוד. סמנכל הכספים חייב להיות אישיות מעורבת, אחראית ואיכפתית, וזה מקרב אותו בצורה הכי ברורה לתפקיד הניהול המרכזי בארגון, דהיינו המנכל. האם סמנכל הכספים הוא המועמד הטבעי והנכון להפוך למנכל חברה? איך נעשה המעבר? מה הוא צריך לעשות או לשנות? האם הרקע הפיננסי הופך למיגבלה? האם הוא זקוק להכשרה/הכנה נוספת לתפקיד?

סמנכ”ל הכספים הינו המועמד הטבעי להפוך למנכ”ל בעת שינוי תפקידים בארגון. בהיכנסו לתפקיד החדש הדבר הראשון שעליו להבין ולהפנים זה שעליו להפוך את כל הידע, הניסיון והראיה הפיננסית לכלי תומך החלטות ומסייע בהבנת תהליכים חוצי אירגון. אסור לו להפוך לסמנכ”ל-על לענייני כספים. מיד לאחר התמנותו לתפקיד, עליו למנות סמנכ”ל כספים חדש. מינוי סמנכ”ל חדש צריך להתבצע מנקודת הראות הניהולית ובהתאם ליכולתו של האדם החדש לתרום לארגון. אסור לבצע מינוי מתוך שיקול איך הוא יהיה כמחליפי. בנוסף, חייבים לבצע שיחת תיאום ציפיות ולהבטיח למנהל החדש עצמאות ניהולית ומקצועית. אסור למנכל להתערב ישירות במהלך העבודה השוטף באגף הכספים אלא להיפך, עליו לוודא בצורה אורתודוקסית שיש הפרדה. זהו תהליך קשה מכיוון שהמנכל מכיר את העובדים באגף הכספים, והוא עלול להתפתות לפנות אליהם ישירות כדי לקבל תשובות. בגרות ניהולית חשובה במצב זה, כמו גם יכולת האיפוק עד לקבלת תשובות במנגנון ההיררכי, קרי באמצעות סמנכל הכספים החדש. הדבר לעיתים ייראה מלאכותי אבל מחויב המציאות.

זקוקים ליועץ עסקי/מאמן אישי ומנטור בעל ניסיון?

כמובן יש עוד תחומים רבים בארגון כמו משאבי אנוש, תפעול, מערכות מידע ועוד שהמנכל מטפל בהם. לסמנכל הכספים יש חשיפה מוקדמת לרוב הנושאים האלה עוד טרם מינויו למנכל. הוא יכול להרחיב את השכלתו וניסיונו בנושאים אלה ולהשפיע עליהם, אבל השינוי הגדול, המרכזי והמהותי זה לעכל, להבין ולהשפיע על תחום השיווק, שהוא התחום בו סמנכל הכספים מתעמת הכי הרבה. המנכל החדש שבא מתחום הכספים חייב לרדת מהעמדה השיפוטית והביקורתית כלפי השיווק ולהפוך להיות גורם יוזם ומוביל.

אני כותב את המאמר הזה מנקודת מבט וניסיון של מישהו שעשה את השינוי והפך למנכל אחרי שנים רבות כסמנכל כספים. אחד הפעמים שבהם הרגשתי שהצלחתי לבצע את השינוי היה כשמישהו נתן לי מחמאה שהפכתי לאיש שיווק. אשמח לסייע ולתת עצה לכל מי שעובר תהליך כזה, וללוות את המנהל המתפתח השואף להגיע לעמדת ניהול בכירה.

אם אתה זקוק למנטור שילווה ידריך וינחה אותך בצורה דיסקרטית ומקצועית,

המטרה המשותפת במהלך עבודתינו הינה לחדד ולשפר תהליכים אנליטיים עסקיים בארגון/בעסק תוך שימוש בכלים שרכשתי במהלך השנים.

בוררות עסקית

ניתוח ואבחון נושאים מורכבים תוך התבססות על היושרה, ההגינות והאובייקטיביות שלי,  בשילוב יכולות משא ומתן והניסיון הניהולי הרב בתחומים מגוונים

מנטורינג אישי

בתהליך זה נגדיר את המטרה העיקרית והמטרות הנלוות, נכין תוכנית ברורה ומוגדרת שתוביל ליעד. מנטורינג ואימון אישי הוא תהליך ממוקד שעיקרו מתבסס על מעשים.

אימון סאטיה

שיטת סאטיה הינה שיטה של אימון אישי שבו המתאמן לומד להכיר את עצמו ואת מערכות היחסים שלו. שיטה זו מעמידה במרכז את האמירה ״יחסים לפני תוצאות״.

פוסטים אחרונים וטיפים בייעוץ עסקי ואימון אישי

אימון אישי – הערכות לסיום תקופת הקורונה

אנחנו חשים וחלקינו אף מתנהגים כאילו מגיפת הקורונה חלפה. לצערי, זה יקח עוד מספר חודשים בודדים לאחר שחלק ניכר מהאוכלוסיה ייחוסן כנגד הנגיף. לאורך השנה האחרונה התמודדנו עם אבטלה, חל”ת, התמוטטות וצימצום עסקים. סדר היום השתנה, דרך הפעולה גם השתנתה, הזום תפס את סדר היום כמעט בכל תחום. הזום הפך לאמצעי התקשורת הפופולרי עם העבודה, חברים ,משפחה ,סבא וסבתא ועוד.

קרא עוד »