ייעוץ עסקי, יועץ עסקי

בעל עסק, יש לך מנהל והוא משקר, מה עושים?

במסגרת תפקידי הניהול שלי נתקלתי במנהלים שמשקרים במצבים שונים.
האם זו נורמה ודרך התנהלות מקובלת? הכרחית? נחוצה? בלתי נמנעת?

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

אספר שני סיפורים אמיתיים (כמובן ללא חשיפת שמות המנהלים המעורבים):

1. מנכ”ל אשר מחליט להגדיל מכירות לקראת סוף השנה ולבצע גבייה מראש בצורה אגרסיבית. המכירות מבוצעות בכל מחיר, ללא בדיקת ריווחיות. בנוסף, מדווח המנכ”ל להנהלה על עיסקאות נוספות רבות האמורות להכנס מיד עם תחילת השנה החדשה. יתר על כן, הוא מגדיל התחייבויות לספקי החברה תוך שימוש בהכנסות המוגדלות להקטנת חובות עבר. בכך הוא מייצר אשליה של פעילות, ומיד בימים הראשונים של השנה החדשה עולה עם פוסט רברבני שהוא סיים את השנה עם שיא מכירות של החברה.

2. סמנכ”ל כספים אשר מעביר דיווחים לא נכונים למנכ”ל ולצוות ההנהלה בכוונה תחילה, תוך ביצוע הפרשות שונות כדי לייצג מצג שווא. במקביל הוא עוקף את המנכ”ל ופונה ישירות לבעלים ומשמיץ את כל ההנהלה בדבר הביצועים הגרועים של החברה. בפרהסיה הוא משבח את המנכ”ל על דרכי הניהול שלו ומביע תמיכה מוחלטת, בעוד שבפועל הוא חותר תחתיו. בהמשך הוא מתמנה למנכ”ל במקום מי שהשמיץ וגורם לקריסת החברה ולמכירתה בחלקים.

שתי הדוגמאות משקפות דרכי ניהול בעייתיות ומקולקלות. האם לשני בעלי התפקיד הייתה מוטיבציה לשקר?
האם זה תרם להם? האם דרכם הייתה נכונה? היכן היו מערכות הבקרה הפנימיות של הארגון?

סוגיות רבות עולות כאן. מה שברור שבטווח הקצר המנהלים הללו השיגו את מטרותיהם, בעוד שבטווח הארוך הם גרמו נזק אדיר לחברה ולבעלי המניות.

האם ניתן למנוע מצבים כאלה? איך? כיצד מזהים שמתמודדים עם שקר?
אלה בהחלט מצבים עדינים ומורכבים ולא תמיד ניתן להבחין ולטפל בתופעה במיידית, וגם אם כן – יש קושי לשכנע את הסביבה שלא מדובר באג’נדות אישיות.

אני סבור שאין להתעלם מהתופעה. יש להתמודד, להתלונן ולהציף את ההתנהלות הקלוקלת גם אם לעיתים תכופות הסביבה לא תבין ולא תקבל, ואולי אף תחשוד במניעים אישיים. אסור לקבל את השקר כנורמה מקובלת, ולא אחת צריך להשתמש בכלים חוקיים כדי לחשוף שקרים.

מנסיוני אחת הדרכים היא להשתמש בגורם חיצוני בלתי תלוי כמו יועץ עסקי, מנטור או מנהל רב-ניסיון שיסייע לחברה ולבעלי המניות להוקיע את השקר ולהפוך את הדיווחים לאמיתיים, שקופים וברורים.

אני יכול לאמר בבטחון כי אין מה לחשוש, כדאי ורצוי לפנות ליועץ או למנטור אך בראש וראשונה יש לוודא שהוא מקצועי ובעל ניסיון ולא שרלטן. אשמח להיות ה- sounding board המתבסס על ניסיוני רב השנים שיסייע לך תוך דיסקרטיות מוחלטת.

זקוקים ליועץ עסקי/מאמן אישי ומנטור שיעזור לכם לבדוק את העסק?

המטרה המשותפת במהלך עבודתינו הינה לחדד ולשפר תהליכים אנליטיים עסקיים בארגון/בעסק תוך שימוש בכלים שרכשתי במהלך השנים.

בוררות עסקית

ניתוח ואבחון נושאים מורכבים תוך התבססות על היושרה, ההגינות והאובייקטיביות שלי,  בשילוב יכולות משא ומתן והניסיון הניהולי הרב בתחומים מגוונים

מנטורינג אישי

בתהליך זה נגדיר את המטרה העיקרית והמטרות הנלוות, נכין תוכנית ברורה ומוגדרת שתוביל ליעד. מנטורינג ואימון אישי הוא תהליך ממוקד שעיקרו מתבסס על מעשים.

אימון סאטיה

שיטת סאטיה הינה שיטה של אימון אישי שבו המתאמן לומד להכיר את עצמו ואת מערכות היחסים שלו. שיטה זו מעמידה במרכז את האמירה ״יחסים לפני תוצאות״.

פוסטים אחרונים בנושא אימון אישי

אימון אישי – הערכות לסיום תקופת הקורונה

אנחנו חשים וחלקינו אף מתנהגים כאילו מגיפת הקורונה חלפה. לצערי, זה יקח עוד מספר חודשים בודדים לאחר שחלק ניכר מהאוכלוסיה ייחוסן כנגד הנגיף. לאורך השנה האחרונה התמודדנו עם אבטלה, חל”ת, התמוטטות וצימצום עסקים. סדר היום השתנה, דרך הפעולה גם השתנתה, הזום תפס את סדר היום כמעט בכל תחום. הזום הפך לאמצעי התקשורת הפופולרי עם העבודה, חברים ,משפחה ,סבא וסבתא ועוד.

קרא עוד »

ייעוץ עסקי ואימון סאטיה

ייעוץ עסקי ואימון סאטיה ייעוץ עסקי ואימון סאטיה כאיש מקצוע שנותן שירותי ייעוץ עסקי וגם אימון אישי בשיטת סאטיה. נשאלת השאלה מה הקשר בין עסקים לאימון

קרא עוד »