בעל עסק, האם המנכל שלך משקר?

מה במאמר

בעל עסק, האם המנכל שלך משקר?

במסגרת תפקידי הניהול שלי נתקלתי במנהלים שמשקרים במצבים שונים.
האם זו נורמה ודרך התנהלות מקובלת? הכרחית? נחוצה? בלתי נמנעת?

אספר שני סיפורים אמיתיים (כמובן ללא חשיפת שמות המנהלים המעורבים):

1.     מנכ"ל אשר מחליט להגדיל מכירות לקראת סוף השנה ולבצע גבייה מראש בצורה אגרסיבית. המכירות מבוצעות בכל מחיר, ללא בדיקת ריווחיות. בנוסף, מדווח המנכ"ל להנהלה על עיסקאות נוספות רבות האמורות להכנס מיד עם תחילת השנה החדשה. יתר על כן, הוא מגדיל התחייבויות לספקי החברה תוך שימוש בהכנסות המוגדלות להקטנת חובות עבר. בכך הוא מייצר אשליה של פעילות, ומיד בימים הראשונים של השנה החדשה עולה עם פוסט רברבני שהוא סיים את השנה עם שיא מכירות של החברה. 

 

2.     סמנכ"ל כספים אשר מעביר דיווחים לא נכונים למנכ"ל ולצוות ההנהלה בכוונה תחילה, תוך ביצוע הפרשות שונות כדי לייצג מצג שווא. במקביל הוא עוקף את המנכ"ל ופונה ישירות לבעלים ומשמיץ את כל ההנהלה בדבר הביצועים הגרועים של החברה. בפרהסיה הוא משבח את המנכ"ל על דרכי הניהול שלו ומביע תמיכה מוחלטת, בעוד שבפועל הוא חותר תחתיו. בהמשך הוא מתמנה למנכ"ל במקום מי שהשמיץ וגורם לקריסת החברה ולמכירתה בחלקים. 

שתי הדוגמאות משקפות דרכי ניהול בעייתיות ומקולקלות. האם לשני בעלי התפקיד הייתה מוטיבציה לשקר?
האם זה תרם להם? האם דרכם הייתה נכונה? היכן היו מערכות הבקרה הפנימיות של הארגון? 

סוגיות רבות עולות כאן. מה שברור שבטווח הקצר המנהלים הללו השיגו את מטרותיהם, בעוד שבטווח הארוך הם גרמו נזק אדיר לחברה ולבעלי המניות. 

 

האם ניתן למנוע מצבים כאלה? איך? כיצד מזהים שמתמודדים עם שקר?
אלה בהחלט מצבים עדינים ומורכבים ולא תמיד ניתן להבחין ולטפל בתופעה במיידית, וגם אם כן – יש קושי לשכנע את הסביבה שלא מדובר באג’נדות אישיות. 

אני סבור שאין להתעלם מהתופעה. יש להתמודד, להתלונן ולהציף את ההתנהלות הקלוקלת גם אם לעיתים תכופות הסביבה לא תבין ולא תקבל, ואולי אף תחשוד במניעים אישיים. אסור לקבל את השקר כנורמה מקובלת, ולא אחת צריך להשתמש בכלים חוקיים כדי לחשוף שקרים. 

מנסיוני אחת הדרכים היא להשתמש בגורם חיצוני בלתי תלוי כמו יועץ עסקי, מנטור או מנהל רב-ניסיון שיסייע לחברה ולבעלי המניות להוקיע את השקר ולהפוך את הדיווחים לאמיתיים, שקופים וברורים.

 

אני יכול לאמר בבטחון כי אין מה לחשוש, כדאי ורצוי לפנות ליועץ או למנטור אך בראש וראשונה יש לוודא שהוא מקצועי ובעל ניסיון ולא שרלטן. אשמח להיות ה- sounding board המתבסס על ניסיוני רב השנים שיסייע לך תוך דיסקרטיות מוחלטת.

ליצירת קשר השאירו פרטים

יצירת קשר