שותפות עסקית: איך תדעו שזה משתלם לכם?

מה במאמר

שותפות עסקית יכולה להיות משתלמת ולהזניק את העסק שלכם קדימה. עם זאת, שותפות לא נכונה עלולה לפגוע בעסק ולהרע לכם. מכיוון שכך, כדי ששותפות עסקית תצליח ותיטיב עמכם, יש לבצע אותה באופן נכון ומקצועי. להלן נציג מספר טיפים לכניסה לשותפויות עסקיות שיעזרו לכם לדעת אם השותפות העסקית משתלמת עבורכם.

1. למה אני צריך את השותפות הזאת

כדי להכריע האם שותפות עסקית משתלמת לכם, אתם צריכים לענות קודם כל על השאלה הבסיסית ביותר – למה אני צריך את השותפות הזאת. לשאלה זו יכולות להיות תשובות רבות ומגוונות, ונעסוק בהן להלן. עם זאת, חשוב שאתם תדעו לענות על השאלה הזאת עבור עצמכם. אם אתם לא מצליחים לשכנע את עצמכם מדוע אתם צריכים את השותפות העסקית, ייתכן בהחלט שאתם לא צריכים אותה. מנגד, ככל שיש לכם תשובות טובות לשאלה, השותפות העסקית על פניה תהיה משתלמת וכדאית עבורכם. כעת, כל שנותר הוא להכניס שותף כמו שצריך.

 

אולי יעניין אתכם גם:

ייעוץ לעסקים לגיוס לקוחות

ייעוץ עסקי למסעדות ובתי קפה

ייעוץ עסקי לעסקים קטנים

2.    גיוס הון

סיבה עיקרית להכנסת שותף לעסק, היא גיוס הון. השותף קונה את חלקו בעסק שלכם. הכסף לא יגיע לכיס הפרטי שלכם אלא לכיסה של החברה. כך, החברה תתעשר ותוכל להתפתח. אולם לא כדאי להיחפז ולהכניס שותף עסקי לעסק שלכם, רק אם חסר לכם הון כרגע. זאת, מאחר שהשותף אמנם מכניס כיום כסף לעסק, אך בהמשך הוא צפוי לחלוק עמכם גם ברווחים. מעבר לכך, השותף יקבל גם זכויות ניהול והחלטה בעסק והוא עלול להוביל מהלכים בניגוד לרצונכם.

מתי, אם כן, אכן נכון להכניס שותף עסקי כדי לגייס הון? התשובה תלויה בסוג העסק הספציפי שלכם. נניח, לצורך הדוגמה, כי פתחתם עסק בתחום המסעדנות. אתם שפים מעולים המבשלים אוכל יוצא דופן. כמו כן, הנכם אנשי שיווק מעולים שיודעים כיצד לשווק נכון את המסעדה החדשה שלכם. אלא שלמרות הכל, עוד אין לכם את ההון הדרוש כדי להקים מסעדה ולתפעל אותה. במקרה שכזה, למשל, נכון מאוד להכניס שותף עסקי למסעדה שיכניס הון לעסק ויאפשר למסעדה לפעול.

3.    גיוס הון אנושי

סיבה נוספת להכניס שותף לעסק היא גיוס הון אנושי מנצח. השותף העסקי שתגייסו יהיה בעל ידע ומיומנויות שאין לכם והוא יעזור לכם להשלים את ניהול, תפעול ופיתוח העסק, בממדים שאתם לא הייתם מסוגלים להם ללא השותף. הידע יכול להיות ניהולי, תפעולי, טכנולוגי, תעשייתי ועוד.

נניח שאתם אנשי טכנולוגיה ופיתחתם פיתוח טכנולוגי חדשני ומבריק. עם זאת, אינכם אנשי תעשייה ואין לכם את הידע הדרוש כדי להעביר את המוצר משלב הרעיון לשלב הייצור ההמוני ואין לכם את הכלים כדי להחדיר את המוצר לשוק. גיוס שותף מהתחום העסקי המעורבב בתעשייה יכול להיטיב עמכם למדי.

4.    צמצום סיכונים

בית עסק מעניק לבעליו פוטנציאל ממשי לרווחים משמעותיים. במקביל, הקמת עסק כרוכה בנטילת סיכון שהעסק לא יצליח ובעל העסק ייכנס להפסדים. צירוף שותף לעסק מעניק גידור לסיכון ולהשקעה של בעל העסק, ומגביל את החשיפה שלו לסיכונים הכלכליים הכרוכים בהפעלת העסק.

5.    חיבור לשותף

חשוב שתכנסו לשותפות עסקית אך ורק עם שותף שיש לכם חיבור איתו ואתם רואים את הדברים עין בעין. אחרת, תתקשו לנהל את העסק במשותף ולהצעיד אותו קדימה. במקום זאת, תיכנסו לסכסוכים ומריבות שיקשו עליכם בתפעול העסק וניהולו. זכרו – בחירה נכונה של שותף עסקי היא המפתח להצלחה. אם תבחרו שותף טוב, כל שאר העניינים כבר יסתדרו. לעומת זאת, בחירה שגויה של שותף הינה מתכון לאסון.

6.    בדיקת נאותות לשותף

לא תוכלו להסתפק בחיבור אנושי לשותף שלכם. רצוי בהחלט לבצע בדיקת נאותות לשותף העסקי, בין אם מדובר באדם פרטי ובין אם מדובר בחברה. זאת, כדי שתדעו כי אכן אותו אדם מחזיק בהון הדרוש ולא חלים עליו עיקולים משפטיים למיניהם, שיגבילו את העסק שלכם ויקשו עליו. אל תוותרו על בדיקת הנאותות. בדיקת נאותות נכונה וטובה תשמור ותגן על העסק שלכם.

7.    הסכם שותפות מקיף ויסודי

לבסוף, לאחר שהחלטתם לצאת לדרך עם השותפות העסקית, חשוב מאוד לערוך הסכם שותפות יסודי ומקיף עם השותף החדש שלכם. ההסכם יסדיר את הזכויות והחובות של כל שותף בעסק, מנגנוני קבלת ההחלטות, מנגנוני יישוב סכסוכים ועוד. הסכם כמה שיותר מקיף שיעסוק מבעוד מועד בתרחישים הקשים ובסכסוכים הכואבים ביותר שתוכלו לחשוב עליהם, יסייע לכם אם תגיעו לאותן עתות מצוקה ותדרשו ליישב סכסוכים בעסק.

לסיכום

לסיכום, שותפות עסקית תהיה משתלמת עבורכם בהימצא סיבה קונקרטית להיכנס לשותפות, בתנאי שהשותף מביא ערך מוסף לעסק, כאשר השותף הינו איש הגון ועבר בדיקת נאותות וכן נערך הסכם שותפות יסודי ומקיף. שותפות עסקית העומדת בכל התנאים הללו, הינה שותפות רצויה ומומלצת.

ליצירת קשר השאירו פרטים

יצירת קשר